Audi A4: Instalacje oczyszczania spalin

Audi A4 –> Informacje tekstowe –> Instalacje oczyszczania spalin

Katalizator

Dotyczy samochodu z silnikiem benzynowym: Samochód może być napędzany tylko benzyną bezołowiową, w przeciwnym razie katalizator może ulec uszkodzeniu.

Nie jeździć do całkowitego opróżnienia zbiornika paliwa, nieregularne zasilanie paliwem może prowadzić do błędnych zapłonów. Niespalone paliwo dostanie się w ten sposób do układu wydechowego - może to doprowadzić do przegrzania i uszkodzenia katalizatora.

Filtr cząstek stałych

Dotyczy samochodu z silnikiem wysokoprężnym: Filtr cząstek stałych niemal całkowicie zatrzymuje cząsteczki sadzy ze spalin.

Podczas normalnej jazdy filtr czyści się samoczynnie, jeżeli samoczynne czyszczenie się filtra (np. z powodu częstej jazdy na krótkich odcinkach) nie jest możliwe, filtr zachodzi sadzą i świeci się lampka kontrolna filtra cząstek stałych => strona 19.

UWAGA!

Jazda ekonomiczna i z poszanowaniem środowiska

Zużycie paliwa, obciążenie środowiska i zużywanie się silnika, hamulców i opon w znacznym stopniu zależą od indywidualnego stylu jazdy. Dzięki przewidującemu i ekonomicznemu sposobowi jazdy można zmniejszyć zużycie paliwa o 10-15%. Poniżej podane zostały porady, które pozwalają chronić jednocześnie środowisko i portmonetkę.

Jeździć przewidująco

Samochód zużywa najwięcej paliwa podczas przyspieszania, jeżeli kierowca jeździ przewidująco, może mniej hamować i jednocześnie rzadziej musi przyspieszać. Kiedy jest to możliwe, pozwalać na samoczynne toczenie się samochodu a włączonym biegiem, przykładowo podczas zbliżania się do czerwonych świateł. Powstałe przy tym działanie hamujące silnika chroni hamulce i opony, spaliny i zużycie paliwa spadają przy tym do zera (suw odcięcia).

Przełączać biegi oszczędzając energię

Skutecznym sposobem oszczędzania paliwa jest wczesne włączanie wyższego biegu. Zbyt długa jazda na niskim biegu powoduje niepotrzebne zużycie paliwa.

Przekładnia ręczna: Możliwie niezwłocznie przełączyć z pierwszego biegu na drugi. Jeżeli to możliwe, najlepiej przełączać na kolejny wyższy bieg przy obrotach ok. 2.000/min.

Przekładnia automatyczna: powoli wciskać pedał przyspieszenia i unikać położenia "Kick-down".

Unikać pełnego przyspieszania

W miarę możliwości unikać prędkości maksymalnej samochodu.

Zużycie paliwa, emisja spalin i hałas samochodu przy wysokich prędkościach wzrastają ponadproporcjonalnie. Wolna jazda pozwala oszczędzać paliwo.

Ograniczać okres pracy na wolnych obrotach

W korku, na poboczu, przed światłami z dłuższą przerwą warto wytączyc silnik, już po 30-40 sekundach przerwy w pracy silnika zaoszczedzona ilosc paliwa Jest wieksza niż ilość dodatkowa, niezbędna do ponownego uruchomienia silnika.

Prowadzić regularną obsługę

Regularna obsługa samochodu już przed rozpoczęciem jazdy stanowi podstawę dla obniżenia zużycia paliwa. Stan obstugi samochodu wpływa nie tylko na bezpieczeństwo jazdy i na utrzymanie jego wartości, ale również na zużycie paliwa. Nieprawidłowo wyregulowany silnik może spowodować wzrost zużycia paliwa, które będzie wyższe o 10 % niż zwykle!

Unikać jazdy na krótkich odcinkach

Silnik i instalacja oczyszczania spalin muszą osiągnąć optymalną temperaturę pracy, aby skutecznie zmniejszone zostało zużycie paliwa i emisja spalin.

Zimny silnik zużywa nieproporcjonalnie dużo paliwa. Dopiero po około czterech kilometrach silnik jest rozgrzany i zużycie paliwa stabilizuje się.

Kontrolować ciśnienie w ogumieniu

Zawsze zwracać uwagę na prawidłowe ciśnienie w oponach strona 240, aby oszczędzać paliwo. Spadek ciśnienia o pół bara może zwiększyć zużycie paliwa o 5 %. Za niskie ciśnienie w oponach powoduje ponadto zwiększenie oporu toczenia i silniejsze zużywanie się opon oraz pogarsza własności samochodu.

Niejeździć na oponach zimowych przez cały rok, ponieważ zużycie paliwa jest wtedy większe o 10 %.

Unikać niepotrzebnego balastu

Ponieważ każdy dodatkowy kilogram ciężaru zwiększa zużycie paliwa, warto czasem zaglądnąć do bagażnika i wyjąć niepotrzebny balast.

Ponieważ bagażnik dachowy powoduje wzrost oporu powietrza samochodu, po użyciu należy go zdemontować. Przy prędkości jazdy 100-120 km/h oszczędza się w ten sposób około 12 % paliwa.

Oszczędzać energię elektryczną

Silnik napędza alternator i w ten sposób wytwarzany jest prąd, przez co waz z zapotrzebowaniem na prąd rośnie zużycie paliwa! Dlatego należy wyłączać odbiorniki elektryczne, kiedy nie są już potrzebne.

Dużymi odbiornikami prądu są np. dmuchawa powietrza na najwyższym zakresie, ogrzewanie tylnej szyby i ogrzewanie siedzeń

Pokonywanie przeszkód wodnych na drogach

Aby uniknąć uszkodzenia samochodu podczas pokonywania np. zalanych dróg, zwrócić uwagę na następujące zagadnienia: Woda może s ...

Obciążenie środowiska

Podczas konstruowania, dobierania materiałowi produkcji nowego Audi decydującą rolę odgrywała ochrona środowiska: Konstrukcja umożliwiają ...

Zobacz tez:

Ekran "Ustawienia kontaktów/historia połączeń"
Przejść do ekranu " Ustawienia kontaktów/historia połączeń": Przycisk "MENU"  "Konfiguracja"  "Telefon" "Ust. kontak./hist. poł." Wybrać, aby włączyć lub wyłączy ...

Opis
Dopasowanie samochodu w każdym z trybów jazdy zależy od wyposażenia. W każdym przypadku dotyczy to jednak silnika i układu ivspomagania Servotronic. Dodatkowo, można nastawić przekładnię automaty ...

Używanie przycisku start-stop
OSTRZEŻENIA Silnik może automatycznie włączyć się ponownie, jeśli będzie to wymagane przez układ. Patrz Zasady działania . Wyłącz zapłon przed otwarciem pokrywy komory silnika lub wykonaniem jakichkolwiek czyn ...

Categorie