Do awaryjnego rozruchu silnika używać wyłącznie punktu rozruchu z obcego źródła w komorze silnika, składającego się ze styku dodatniego i punktu masowego.
OSTRZEŻENIE
Elektrolit jest żrący. Istnieje niebezpieczeństwo obrażeń! Unikać kontaktu ze skórą, oczami i ubraniem. Nie wdychać gazów wydzielanych przez akumulator. Nie nachylać się nad akumulatorem. Przechowywać akumulatory z dala od dzieci. Elektrolit należy natychmiast spłukać dużą ilością czystej wody i niezwłocznie skorzystać z pomocy lekarskiej |
OSTRZEŻENIE
Podczas ładowania akumulatora i awaryjnego uruchamiania silnika z akumulatora może ulatniać się łatwopalny gaz. Istnieje niebezpieczeństwo wybuchu! Nie palić, nie zbliżać się do akumulatora z otwartym ogniem, nie dopuszczać do powstawania iskry. Podczas ładowania akumulatora i awaryjnego uruchamiania silnika zapewnić odpowiednią wentylację. Nie należy pochylać się nad akumulatorem |
OSTRZEŻENIE
W czasie ładowania akumulator wytwarza wodór. W przypadku zwarcia lub iskry wodór może się zapalić. Istnieje niebezpieczeństwo wybuchu!
|
OSTRZEŻENIE
Rozładowany akumulator może zamarznąć już w temperaturze zamarzania. Podczas awaryjnego rozruchu lub ładowania akumulatora, z akumulatora może się ulatniać gaz. Istnieje niebezpieczeństwo wybuchu! Zamarznięty akumulator należy zawsze rozmrozić przed ładowaniem lub rozruchem awaryjnym. |
Wskazówka Pojazdy z silnikiem benzynowym: Unikać częstych i długich rozruchów. W przeciwnym razie niespalone paliwo może doprowadzić do uszkodzenia katalizatora. |
Jeśli w niskich temperaturach lampki kontrolne/ ostrzegawcze w zestawie wskaźników nie zaświecą się, z bardzo dużym prawdopodobieństwem doszło do zamarznięcia rozładowanego akumulatora. W takim przypadku nie można uruchamiać pojazdu za pomocą funkcji rozruchu awaryjnego ani ładować akumulatora. Należy go najpierw odmrozić. Okres użytkowania ponownie rozmarzniętego akumulatora może być skrócony. Właściwości rozruchowe mogą się pogorszyć, szczególnie w niskich temperaturach. Zlecić kontrolę rozmarzniętego akumulatora w fachowym serwisie.
Nie należy wykonywać awaryjnego uruchamiania silnika za pomocą prostownika z funkcją szybkiego ładowania. W razie rozładowania akumulatora kierowca innego pojazdu może udzielić pomocy w uruchamianiu silnika, wykorzystując do tego celu swój akumulator i przewody rozruchowe. Należy przestrzegać poniższych zasad:
W niektórych pojazdach nie ma dostępu do akumulatora. W takiej sytuacji należy wykorzystać zewnętrzny akumulator lub urządzenie do awaryjnego rozruchu silnika.
Nie uruchamiać silnika, gdy akumulator jest zamarznięty. Należy go najpierw odmrozić.
Obcy pojazd wykorzystywany do awaryjnego rozruchu silnika musi mieć instalację elektryczną o napięciu znamionowym 12 V.
Stosować wyłącznie nie wykazujące uszkodzeń przewody rozruchowe o odpowiednim przekroju i z izolowanymi zaciskami.
Upewnić się, czy pojazdy nie stykają się ze sobą.
Należy upewnić się, że
przewody do awaryjnego rozruchu silnika są nieuszkodzone.
dopóki przewody rozruchowe są połączone z akumulatorem, niezaizolowane części zacisków biegunów nie stykają się z innymi elementami metalowymi.
przewody rozruchowe nie stykają się z częściami, które mogą się poruszać podczas pracy silnika, np. pasek klinowy lub wentylator.
Zabezpieczyć pojazd za pomocą elektrycznego hamulca postojowego.
Mechaniczna skrzynia biegów: Wcisnąć całkowicie pedał sprzęgła i włączyć bieg jałowy.
Automatyczna skrzynia biegów: Przełączyć skrzynię biegów w położenie P.
Przekręcić kluczyk w stacyjce w położenie 0 i wyjąć.
Wyłączyć wszystkie odbiorniki elektryczne, np. ogrzewanie szyby tylnej, oświetlenie itd.
Otworzyć pokrywę komory silnika.
Zdjąć osłonę 1 styku dodatniego 2 i przesunąć do tyłu.
Połączyć przewodem rozruchowym styk dodatni 2 we własnym pojeździe z biegunem dodatnim 3 obcego akumulatora 6. Najpierw podłączyć przewód do własnego akumulatora.
Włączyć silnik pojazdu pomagającego przy rozruchu, by pracował z prędkością obrotową biegu neutralnego.
Połączyć przewodem rozruchowym biegun ujemny 4 obcego akumulatora 6 z punktem masowym 5 we własnym pojeździe. Najpierw podłączyć przewód do obcego akumulatora 6.
Jeśli akumulator jest całkowicie rozładowany, podłączyć drugi akumulator i przed próbą rozruchu odczekać kilka minut. Spowoduje to podładowanie własnego akumulatora.
Włączyć silnik.
Przed odłączeniem przewodu rozruchowego pozostawić silniki pracujące przez kilka minut.
Przewód do rozruchu awaryjnego najpierw odłączyć od punktu masowego 5 i bieguna ujemnego 4, a następnie od zacisku dodatniego 2 i bieguna dodatniego 3. Należy przy tym zacząć od zacisków własnego pojazdu.
Po usunięciu przewodów do rozruchu awaryjnego zamknąć osłonę 1 styku dodatniego 2.
Zamknąć pokrywę komory silnika.
Zlecić sprawdzenie akumulatora w fachowym serwisie.
Info Awaryjny rozruch silnika nie jest normalnym trybem działania. |
Info Przewody rozruchowe i dalsze informacje na temat awaryjnego rozruchu silnika są dostępne we wszystkich fachowych serwisach. |
Zestawienie elementów funkcyjnych
Układ rozpoznawania znaków drogowych
(RSA) rozpoznaje określone
znaki drogowe, wykorzystując
do tego czujnik optyczny, i wyświetla
kierowcy na wyświetlaczu wielofunkcyjnym
niezbędne informacje.
Jeże ...
Dostosowanie pasa
Dostosowanie pasa jest komfortową funkcją systemu PRE-SAFE.
Funkcja ta powoduje dopasowanie pasów bezpieczeństwa przy
przednich fotelach do tułowia kierowcy i pasażera.
W tym celu następuje lekkie naprężenie pas ...
Lampka oświetlenia okolic progu
Wskazówka: Ustaw szybkę lusterka jak
najdalej do środka.
Wsuń śrubokręt w szczelinę pomiędzy
obudową lusterka a szybką lusterka i
zwolnij metalowy zacisk mocujący.
Wyjmij lampkę.
Wyjmij żarówkę.
...