Mercedes-Benz CLA-Class: Parkowanie

OSTRZEŻENIE

Jeśli kierowca opuści pojazd, chociaż jest on hamowany przez aktywnego asystenta parkowania, pojazd może się stoczyć,

 • gdy występuje usterka w systemie lub zasilaniu napięciem

 • na skutek ingerencji w układy elektroniczne w komorze silnika lub bezpieczniki, wzgl. manipulacji przy akumulatorze

 • po odłączeniu akumulatora

 • po dodaniu gazu, np. przez pasażera pojazdu.

Istnieje ryzyko wypadku!

Przed opuszczeniem pojazdu należy zawsze zabezpieczyć go przed stoczeniem się.

 

Pojazdy z automatyczną skrzynią biegów:

Gdy PARKTRONIC może rozpoznać przeszkody, aktywny asystent parkowania samodzielnie hamuje podczas parkowania. Odpowiedzialność za hamowanie we właściwym momencie spoczywa na kierowcy.

Zatrzymać pojazd, dopóki znalezione miejsce jest sygnalizowane symbolem parkingu ze strzałką.

Pojazd z mechaniczną skrzynią biegów: Włączyć bieg wsteczny.

Pojazd z automatyczną skrzynią biegów: Przełączyć skrzynię biegów w położenie R.

 • Na wyświetlaczu wielofunkcyjnym pojawi się komunikat Włączyć asyst. park.? Tak: OK Nie: .

  W celu anulowania: Nacisnąć przycisk na kierownicy
  wielofunkcyjnej lub odjechać.

  Lub

  W celu skorzystania z funkcji aktywnego asystenta parkowania: Nacisnąć przycisk na kierownicy
  wielofunkcyjnej.

  Na wyświetlaczu wielofunkcyjnym pojawi się komunikat As. park. aktywny Używać pedałów gazu i hamulca Uważać na otoczenie .

  Puścić kierownicę.

  Cofać pojazd, zachowując przez cały czas gotowość do zahamowania. Podczas cofania jechać z prędkością ok. 10 km/h lub wolniej. W przeciwnym razie funkcja aktywnego asystenta parkowania zostanie natychmiast przerwana.

  Pojazdy z automatyczną skrzynią biegów: Aktywny asystent parkowania hamuje pojazd aż do zatrzymania, gdy pojazd zbliży się do tylnego ograniczenia miejsca parkingowego.

  Jeśli jest mało miejsca, konieczne może być wykonanie kilku manewrów.

  Pojazd z mechaniczną skrzynią biegów: Zatrzymać pojazd najpóźniej w chwili, gdy słychać będzie ciągły sygnał ostrzegawczy układu PARKTRONIC.

  Jeśli jest mało miejsca, konieczne może być wykonanie kilku manewrów.

  Pojazd z automatyczną skrzynią biegów: Na wyświetlaczu wielofunkcyjnym pojawi się komunikat Asystent parkowania aktywny Włączyć bieg D Uważać na otoczenie .

  Pojazd z mechaniczną skrzynią biegów: Na wyświetlaczu wielofunkcyjnym pojawi się komunikat Asystent parkowania aktywny Włączyć bieg do przodu Uważać na otoczenie .

  Pojazd z mechaniczną skrzynią biegów: Po zatrzymaniu przełączyć na pierwszy bieg.

  Pojazd z automatyczną skrzynią biegów: Po zatrzymaniu pojazdu przełączyć skrzynię biegów w położenie D.

 • Aktywny asystent parkowania natychmiast kieruje pojazd w drugą stronę.

  Na wyświetlaczu wielofunkcyjnym pojawi się komunikat As. park. aktywny Używać pedałów gazu i hamulca Uważać na otoczenie .

  Info 

  W celu osiągnięcia najlepszej pozycji parkingowej przed ruszeniem należy odczekać na zakończenie ruchu kierownicy.

  Jechać naprzód, zachowując przez cały czas gotowość do zahamowania.

  Pojazd z automatyczną skrzynią biegów: Aktywny asystent parkowania hamuje pojazd aż do zatrzymania, gdy pojazd zbliży się do przedniego ograniczenia miejsca parkingowego.

  Jeśli jest mało miejsca, konieczne może być wykonanie kilku manewrów.

  Pojazd z mechaniczną skrzynią biegów: Zatrzymać pojazd najpóźniej w chwili, gdy słychać będzie ciągły sygnał ostrzegawczy układu PARKTRONIC.

  Pojazd z automatyczną skrzynią biegów: Na wyświetlaczu wielofunkcyjnym pojawi się komunikat Asystent parkowania aktywny Włączyć bieg R Uważać na otoczenie .

  Pojazd z mechaniczną skrzynią biegów: Na wyświetlaczu wielofunkcyjnym pojawi się komunikat Asystent parkowania aktywny Włączyć bieg wsteczny Uważać na otoczenie

  Natychmiast po zakończeniu procesu parkowania na wyświetlaczu wielofunkcyjnym pojawia się komunikat Funkcja asystenta parkowania zakończona i słychać sygnał dźwiękowy. Pojazd jest teraz zaparkowany.

  Pojazd z automatyczną skrzynią biegów: Po zatrzymaniu pojazd jest utrzymywany w miejscu bez potrzeby wciskania pedału hamulca. Dodanie gazu powoduje anulowanie hamowania.

  Aktywny asystent parkowania nie wspomaga teraz kierowcy poprzez skręty i hamowanie. Po zakończeniu funkcji aktywnego asystenta parkowania kierowca musi samodzielnie operować kierownicą i hamować. Układ PARKTRONIC jest nadal aktywny.

  Wskazówki dotyczące parkowania:

  • Ustawienie pojazdu na miejscu parkingowym po zakończeniu manewrowania jest zależne od wielu czynników. Ostateczna pozycja pojazdu zależy między innymi od ustawienia i kształtów pojazdów zaparkowanych przed i za miejscem parkingowym oraz od właściwości tego miejsca. Może się zdarzyć, że pojazd zostanie zaparkowany zbyt głęboko na znalezionym miejscu lub będzie zanadto wystawać na pas ruchu. Niekiedy manewry mogą prowadzić przez lub na krawężnik. W razie potrzeby należy przerwać funkcję aktywnego asystenta parkowania i wykonać odpowiednie manewry samodzielnie.

  • Skrzynię biegów można przełączyć w położenie D również wcześniej. Następuje wtedy zwrot i pojazd nie wjeżdża głębiej na miejsce parkingowe. Jeśli zmiana położenia skrzyni biegów nastąpi za wcześnie, proces parkowania zostaje przerwany. Sensowne położenie parkingowe z tej pozycji nie jest możliwe.

   Rozpoznawanie miejsca parkingowego

   W trakcie wykonywania pomiarów wolnego miejsca obiekty znajdujące się powyżej zasięgu czujników nie są rozpoznawane. W związku z tym przy obliczaniu dostępnego miejsca ...

   Opuszczanie miejsca parkingowego

   Aby aktywny asystent parkowania zapewnił wsparcie podczas opuszczania miejsca parkingowego należy parkować pojazd za pomocą aktywnego asyst ...

   Zobacz tez:

   Montaż haka holowniczego
   Hak holowniczy musi być zamontowany do nadwozia przez wykwalifikowanych mechaników, zgodnie z poniższymi wskazówkami i/lub przy przestrzeganiu ewentualnych dodatkowych informacji i wskazówek producenta haka. Monta ...

   Urządzenie dead lock
   Jest urządzeniem bezpieczeństwa, które wstrzymuje funkcjonowanie: klamek wewnętrznych; przycisków A i B blokowania/odblokowania; utrudniając w ten sposób otwarcie drzwi z wnętrza samochodu w ...

   Regulacja wysokości pasa
   Za pomocą regulacji wysokości pasa można dostosować ułożenie trójpunktowego pasa bezpieczeństwa w pobliżu barku, odpowiednio do wielkości ciała. Rys. 183 Regulacja wysokości pasa na ...

  • Categorie