Mercedes-Benz CLA-Class: Asystent kąta martwego

Wskazówki ogólne

Asystent kąta martwego monitoruje za pomocą dwóch bocznych, skierowanych do tyłu czujników radarowych niewidzialne przez kierowcę obszary z boku pojazdu. Wskaźniki ostrzegawcze w lusterkach zewnętrznych sygnalizują wykrycie pojazdów w monitorowanych strefach na sąsiednich pasach ruchu. Jeśli przed zmianą pasa ruchu włączony zostanie kierunkowskaz i w monitorowanej strefie martwego pola widzenia znajduje się inny pojazd, następuje optyczne i akustyczne ostrzeżenie.

Asystent kąta martwego działa przy prędkości powyżej ok. 30 km/h

Ważne zasady bezpieczeństwa

OSTRZEŻENIE

Asystent kąta martwego nie reaguje na pojazdy,

 • gdy są one wyprzedzane z zachowaniem niewielkiej odległości bocznej i następnie znajdą się w zakresie kąta martwego

 • gdy zbliżają się one z dużą różnicą prędkości i wyprzedzają pojazd systemowy.

W takich sytuacjach asystent kąta martwego może nie ostrzegać. Istnieje ryzyko wypadku!

Należy stale obserwować sytuację na drodze i zachować wystarczający odstęp boczny.

Asystent kąta martwego pełni jedynie funkcję pomocniczą. Nie zastępuje on należytej koncentracji przy prowadzeniu pojazdu i jest możliwe, że nie wszystkie pojazdy na sąsiednich pasach ruchu będą rozpoznawane. Kierowca musi zawsze zwracać uwagę na zachowanie właściwej odległości od innych pojazdów i obiektów znajdujących się na lub przy jezdni.

Czujniki radarowe

Czujniki radarowe asystenta kąta martwego są wbudowane w tylny zderzak. Upewnić się, że na zderzakach nie ma brudu, lodu lub błota pośniegowego. Czujniki nie mogą być zasłonięte, np. przez zewnętrzny bagażnik rowerowy lub przedmioty wystające z bagażnika. Po silnym zderzeniu lub uszkodzeniu zderzaka należy zlecić sprawdzenie działania czujników radarowych w fachowym serwisie. Może się wtedy zdarzyć, że asystent kąta martwego będzie działać nieprawidłowo.

Zasięg czujników

Rozpoznawanie może być ograniczone szczególnie w następujących sytuacjach

Pojazdy znajdujące się w monitorowanej strefie martwego pola widzenia nie są wtedy rozpoznawane.

Zasięg czujników


Asystent kąta martwego monitoruje przedstawiony na ilustracji obszar, obejmujący strefę do 3,0 m bezpośrednio obok i za pojazdem.

W przypadku wąskich pasów ruchu mogą być rozpoznawane pojazdy jadące nie sąsiednim, lecz kolejnym pasem. Do takich sytuacji może dochodzić, jeśli pojazd jedzie blisko wewnętrznej krawędzi pasa.

Ze względu na uwarunkowania systemowe

Wskaźniki ostrzegawcze

Wskaźniki ostrzegawcze


 1. Wskaźniki ostrzegawcze

Przy prędkości poniżej 30 km/h asystent kąta martwego nie jest aktywny. Pojazdy znajdujące się w monitorowanej strefie martwego pola widzenia nie są wtedy rozpoznawane.

Gdy asystent kąta martwego jest włączony, lampki kontrolne 1 w lusterkach zewnętrznych świecą się na żółto do momentu osiągnięcia przez pojazd prędkości 30 km/h. Przy prędkości powyżej 30 km/h lampki kontrolne gasną i asystent kąta martwego jest gotowy do działania.

Jeśli od prędkości ok. 30 km/h w monitorowanej strefie martwego pola widzenia rozpoznany zostanie pojazd, lampka ostrzegawcza 1 po odpowiedniej stronie świeci się na czerwono. Ostrzeżenie następuje zawsze, gdy rozpoznany pojazd wjeżdża od tyłu lub z boku w monitorowaną strefę martwego pola widzenia. W trakcie wyprzedzania wolniejszego pojazdu ostrzeżenie następuje tylko, jeśli różnica prędkości jest mniejsza niż 12 km/h.

Po włączeniu biegu wstecznego żółta lampka kontrolna gaśnie. Asystent kąta martwego nie jest wtedy aktywny.

Jasność lampek kontrolnych i ostrzegawczych jest regulowana automatycznie, w zależności od intensywności światła w otoczeniu.

Ostrzeżenie o kolizji

Jeśli w monitorowanej strefie martwego pola widzenia rozpoznawany jest pojazd i nastąpi włączenie kierunkowskazu po tej stronie, słychać jeden podwójny sygnał ostrzegawczy. Czerwona lampka ostrzegawcza 1 miga. Jeśli kierunkowskaz pozostaje włączony, rozpoznawane pojazdy są sygnalizowane miganiem czerwonej lampki ostrzegawczej 1. Nie ma jednak kolejnych ostrzeżeń akustycznych.

Włączanie asystenta kąta martwego

Upewnić się, że asystent kąta martwego jest włączony w komputerze pokładowym.

Przekręcić kluczyk w stacyjce w położenie 2.

 • Lampki ostrzegawcze 1 w lusterkach zewnętrznych świecą się przez ok. 1,5 sekundy na czerwono, następnie na żółto.

  Jazda z przyczepą

  Po podłączeniu przyczepy należy sprawdzić, czy instalacja elektryczna przyczepy została poprawnie podłączona do instalacji pojazdu. Można to wykonać w formie kontroli działania oświetlenia przyczepy. Asystent kąta martwego jest wtedy wyłączony. Lampki kontrolne w lusterkach zewnętrznych świecą się na żółto i na wyświetlaczu wielofunkcyjnym pojawia się komunikat As. martwego kąta w tr. jazdy z przyczepą niedostępny patrz instr. obsługi .

  Info 

  Lampki kontrolne w lusterkach zewnętrznych można wyłączyć.

  W tym celu należy wyłączyć asystenta kąta martwego, gdy

  • kluczyk w stacyjce jest w położeniu 2

  • silnik nie pracuje

  • instalacja elektryczna przyczepy została podłączona do pojazdu

   Pakiet bezpieczeństwa na pasie ruchu

   Wskazówki ogólne Pakiet bezpieczeństwa na pasie ruchu obejmuje asystenta kąta martwego i asystenta pasa ruchu. ...

   Asystent pasa ruchu

   Wskazówki ogólne Asystent pasa ruchu monitoruje obszar przed pojazdem poprzez kamerę wielofunkcyjną 1, zamontowaną u góry za szybą przednią. Zadaniem asystenta ...

   Zobacz tez:

   Uruchamianie silnika kluczykiem
   Kluczykiem zapłonu włącza się zapłon i uruchamia silnik. Rys. 96 Kluczyk zapłonu Umieścić kluczyk w wyłączniku zapłonu. Przekładnio ręczna: wcisnąć całkowicie ...

   Wprowadzenie
   Komputer samochodowy dostarcza informacji o drodze i zużyciu paliwa. Rys. 10 Komputer samochodowy: średnie zużycie paliwa Komputer samochodowy analizuje następujące informacje, które kolejno mogą się ...

   Funkcja pamięci
   OSTRZEŻENIA Przed uruchomieniem pamięci siedzenia upewnij się, że w bezpośrednim otoczeniu siedzenia nie ma żadnych przedmiotów mogących stanowić przeszkodę, i że wszyscy pasażerowie są oddaleni od ruchomyc ...

  • Categorie