Układy bezpieczeństwa jazdy nie mogą zmniejszyć ryzyka wypadku wynikającego z niewłaściwego lub nieuważnego stylu jazdy oraz działają w granicach określonych przez prawa fizyki i nie eliminują tego ryzyka. Układy bezpieczeństwa jazdy stanowią tylko pomoc dla kierowcy. Odpowiedzialność za zachowanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów, prędkość, hamowanie w odpowiednim momencie oraz utrzymanie toru jazdy spoczywa wyłącznie na kierowcy. Styl jazdy należy zawsze dostosowywać do aktualnej sytuacji i warunków na drodze i zachowywać bezpieczną odległość od innych pojazdów. Stale śledzić sytuację na drodze.
Tylko jeśli zapewniony jest możliwie dobry kontakt opon z nawierzchnią, opisane układy bezpieczeństwa jazdy mogą działać z maksymalną skutecznością. W szczególności należy przestrzegać wskazówek dotyczących opon, zalecanej minimalnej głębokości bieżnika itd..
W warunkach zimowych należy używać opon zimowych (opony M+S), w razie potrzeby z łańcuchami przeciwśnieżnymi. Tylko w ten sposób osiągana jest maksymalna moc układów bezpieczeństwa jazdy opisanych w niniejszym rozdziale.
Ważne zasady bezpieczeństwa
OSTRZEŻENIE
W przypadku nieprawidłowego umieszczenia przedmiotów we wnętrzu
pojazdu, może dojść do ich spadnięcia lub przemieszczania się, co
może spowodować obrażenia pasażerów. Istnieje ryzyko obrażeń, w
...
Uruchamianie hybrydowego układu napędowego
Sprawdzić, czy dśwignia przekładni napędowej znajduje się w po-
łożeniu P i wcisnąć pedał hamulca zasadniczego.
Dotknąć przycisku rozruchu elektronicznym
kluczykiem stroną
z ...
Docieranie pojazdu
Opony
OSTRZEŻENIE
Nowe opony wymagają dotarcia na
odcinku około 500 km. W tym
okresie pojazd może mieć inną
charakterystykę prowadzenia.
Hamulce i sprzęgło
OSTRZEŻENIE
Jeżeli to możliwe, przez pierwsze ...